Bildgalleri

bildgalleri

Vill du ha bilderna i ett högupplöst format kontaktar du informationsansvarig Haide Westring
Mail: press@youngstershorseshow Tel:070-744 5794.

Bilder från 2012-års event hittar du på www.haide.se

 

2015

DSC_3070
Foto: Haide Westring
Foto: Haide Westring
Foto: Haide Westring
Foto: Haide Westring
Foto: Haide Westring
Foto: Haide Westring
Foto: Haide Westring
Foto: Haide Westring
Foto: Haide Westring
Foto: Haide Westring
Foto: Haide Westring
Foto: Haide Westring
Foto: Haide Westring
Foto: Haide Westring
Foto: Haide Westring

_HAW2055 _HAW2062 _HAW3030_HAW2073 _HAW2942 _HAW2949 _HAW2955  _HAW3096 _HAW3594 _HAW3734 _HAW3737 _HAW3741

_HAW2789 _HAW2848 _HAW2877 _HAW2888 _HAW2927 _HAW2955 _HAW2993 _HAW3112 _HAW3120 _HAW3193 _HAW8389 _HAW8524 _HAW8532 _HAW8585 _HAW8615 _HAW8637 _HAW8737 _HAW8742 _HAW8800 _HAW8847 _HAW8894 _HAW8930 _HAW8995 _HAW9011 _HAW9253

_HAW5225 _HAW5231 _HAW5235 _HAW5237 _HAW5240 _HAW5241 _HAW5246 _HAW5248 _HAW5251 _HAW5256 _HAW5263 _HAW5266 _HAW5288 _HAW5294 _HAW5300 _HAW5309 _HAW5331 _HAW5335 _HAW5347

2014

DSC_1833 DSC_3634 DSC_3689 DSC_3700 DSC_4160 DSC_4643 DSC_4648 DSC_4660 (1) DSC_5879 DSC_5883 DSC_5912 DSC_5923 DSC_5972 DSC_5979

DSC_9945 DSC_9596 DSC_9593 DSC_9110 DSC_8842 DSC_1510 DSC_1266 DSC_0531

 

Emma Emanuelsson och Benedetto
Emma Emanuelsson och Benedetto

 

Emma Emanuelsson och Benedetto
Emma Emanuelsson och Benedetto

 

Emma Emanuelsson och Benedetto
Emma Emanuelsson och Benedetto

 

Sandra Carlsson och Brenda Lee vann sexårsfinalen
Sandra Carlsson och Brenda Lee vann sexårsfinalen
Emma Emanuelsson och Benedetto
Emma Emanuelsson och Benedetto
Emma Emanuelsson och Benedetto segrade i Agrias sjuårsfinal
Emma Emanuelsson och Benedetto segrade i Agrias sjuårsfinal
Karin Martinsen och hästen Rich and Bitch i femårsfinalen
Karin Martinsen och hästen Rich and Bitch i femårsfinalen
Madeleine Larsen och Stenhaga Elselot v/d Elsakker i femårsfinalen
Madeleine Larsen och Stenhaga Elselot v/d Elsakker i femårsfinalen
Juri Sokolovski fick även en fin kokbok för sin insats i sexårsconsulation
Juri Sokolovski fick även en fin kokbok för sin insats i sexårsconsulation
Några av Sveriges finaste 4 åringar på prisutdelning
Några av Sveriges finaste 4 åringar på prisutdelning
En av de felfria i 4 årsfinalen var Stall Österlunds hingst Diador. Riden av Magnus Österlunds flickvän Angelica Nilsson.
En av de felfria i 4 årsfinalen var Stall Österlunds hingst Diador. Riden av Magnus Österlunds flickvän Angelica Nilsson.

 

 

Peter Eriksson och Lady GaGa segrade i första sexårskvalet
Peter Eriksson och Lady GaGa segrade i första sexårskvalet
Peter Eriksson och Lady GaGa segrade i första sexårskvalet
Peter Eriksson och Lady GaGa segrade i första sexårskvalet
Peter Eriksson och Lady GaGa
Peter Eriksson och Lady GaGa

 

Hannah Åkerblom och Nila Matell segrade i första sexårskvalet
Hannah Åkerblom och Nila Matell segrade i första sexårskvalet
Sandra Carlsson och Brenda Lee var tvåa i första sexårskvalet
Sandra Carlsson och Brenda Lee var tvåa i första sexårskvalet
Magnus Österlund och Ruffiano S är en av de 33 finalklara 4-åringarna
Magnus Österlund och Ruffiano S är en av de 33 finalklara 4-åringarna
Sandra Carlsson och Domingo segrade i andra sexårskvalet
Sandra Carlsson och Domingo segrade i andra sexårskvalet
En av de felfria femåringarna reds av arrangörsklubbens egen Madeleine Larsen på Stenhaga Elselot v/d Elsakker
En av de felfria femåringarna reds av arrangörsklubbens egen Madeleine Larsen på Stenhaga Elselot v/d Elsakker
Ewa Lundblad Fasteus på fyraåriga Cophana hoppade så högt över att tiden inte räckte till så de fick tidsfel
Ewa Lundblad Fasteus på fyraåriga Cophana hoppade så högt över att tiden inte räckte till så de fick tidsfel
DSC_7066
Skövde tjejen Pauline Norlen och Be Our Future var dagens första felfria equipage 20/8 -14

 

 

 

2013

DSC_6804
IMG_2675

 

2011
Vdl
En av de glade vinnarna tillsammans med Jonas Persson och Peter Tufvesson från VDL
Foto: Haide Westring
SegrareNågra av alla glada segrare i femårsfinalen
Foto: Haide Westring
Malin & Turmalin
Malin Baryard och Turmalin var en av 9 felfria i femårsfinalen
Foto: Haide Westring
Karin Martinsen
Sexårssegrarinnan Karin Martinsen med sponsorn Optic VT:s ägare Westlife,
Janne och Lotta West
Foto: Haide Westring
Jannike West
Dottern Jannike West och Optic VT slutade åtta i sexårsklassen
Foto: Haide Westring
Janne, Lotta & Bosse
Westlifes Janne och Lotta West med Bosse ”Emma” Emanuelsson.
Foto: Haide Westring
Jens & Twiggy
Jens Wickström och Twiggy
Foto: Haide Westring
Jens på ärevarv
Glada Jens Wickström rider ärevarv
Foto: Haide Westring
Sanna Sjögren
Jens Wickströms söta flickvän Sanna Sjögren
Foto: Haide Westring
Magnus & Baltimore
Magnus Österlund och Baltimore slutade 3:a i sin egen sjuårsfinal
Foto: Haide Westring
Glada funktionärer
Champion of the Youngsters funktionärer, i särklass Sveriges bästa, vi saknar superlativ nog
Foto: Haide Westring
Jenny & Qwintus
Segraren i sjuårs consulation; Grevagårdens Jenny Lundin och Qwintus
Foto: Johanna Drath
Alla deltagarna i Invitationshoppningen
Invitationhoppningens glada deltagare och coacher
Foto: Johanna Drath
Tyra
Skövdes egen Tyra Bergström från Team Girlpower
Foto: Johanna Drath
Birgitta
Team Girl Powers Birgitta Wallenstam
Foto: Johanna Drath
Musse
Snabbast i första rundan, snart även jockey; Musse Hasselvall
Foto: Johanna Drath
Per
Per Johansson i Team Racing
Foto: Johanna Drath
Janne
Team Racings Janne West
Foto: Johanna Drath
Jonas
Team Kingslands Jonas Persson
Foto: Johanna Drath
Bangång för Team Kingsland
Jörgen Larsson coachar sitt Team Kingsland
Foto: Johanna Drath
Team Muscle & Siri
Siri Svärd i vit klänning fick pris för snyggaste coach
Foto: Johanna Drath
Team Kingdom Company
Janne Fristedt med Segerteamet, Musse Hasselvall, Haide Westring, Helena Holm; Team Kingdom Company
Foto: Haide Westring
Team Girl Power
Team Girl Power: Tyra Bergström och Birgitta Wallenstam med Coach
Arnold Assarson
Foto: Haide Westring
Team BXB
Team BXB; Mikael Palm o Lasse Berglund med Coach Fredrik Gustafsson
Foto: Haide Westring
Tobbe & Märta
Team Muscle: Stilryttaren Tobbe Viperstrand på Märta
Foto: Haide Westring
Kristine & Berra
Team Muscle: Kristine Samuelsson och Be Mine
Foto: Haide Westring
Team Racing
Team Racing: Janne West och Per Johansson med coachen
Bosse ”Emma” Emanuelsson
Foto: Haide Westring
Team Farmer
Team Farmer: Monica Linden och Peter Gustafsson
Foto: Haide Westring
Maskot
Team Racings startflaggare
Foto: Haide Westring
Team Kingsland
Team Kingsland; Jon Andersen och Jonas Persson med teamcoach Jörgen Larsson
Foto: Haide Westring
Cornelia på Ziggy & Anna
Sjuårs andra kvalvinnare Cornelia Rylen på Zwiggy med Bilkompaniets
Anna Ellhage
Foto: Haide Westring
Jens
Jens Fredricson och RS Lunatic
Foto: Haide Westring
Pristagarna
Medaljtrion Svante Johansson silver, Lotta Schultz SM guld och Jens Fredricson bronsmedaljör
Foto: Haide Westring
Lotta & Jörgen
Lotta Schultz och Toveks bil:s Jörgen Seidevall
Foto: Haide Westring
Svante
Silvermedaljören Svante Johansson och Caramell KS
Foto: Haide Westring
Stephanie
En lycklig vinnare på ärevarvet
Foto: Haide Westring
Stephanie
Stephanie och Titanic framför vinsten, en 2-axlad Bravo 220 SEH från Boj

Foto: Haide Westring
Pristagarna
De tre medaljörerna i Young Rider; Malin Lindqvist, Stephanie Holmén och Douglas Lindelöf
Foto: Haide Westring
Malin
Silvermedaljören Malin Lindqvist
Foto: Haide Westring
Stephanie
Guldmedaljören Stephanie Holmén
Foto: Haide Westring
Douglas
Bronsmedaljören Douglas Lindelöf
Foto: Haide Westring
Karl Jakob
Svensk juniormästare 2011 Karl Jakob Ingvarsson
Foto: Haide Westring
Segertrion
Silvermedaljören Karl Philip Ingvarsson, Guldmedaljören Karl Jakob Ingvarsson och Bronsmedaljören Victoria Wallenstam
Foto: Haide Westring
Segraren på vinnarpriset
Segraren på 4-hjulingen som Swedbank sponsrade med till vinnaren.
Foto: Haide Westring
Emma
Emma Emanuelsson segrade i Smarta Städs 135-hoppning
Foto: Haide Westring
Emma
Emma Emanuelsson och Niki
Foto: Haide Westring
Malin
Malin Trollnäs 6:e placerad får en grattispuss av Carpe Diems Jörgen Thuresson
Foto: Haide Westring

Sandra
Grand Prix segraren Sandra Carlsson
Foto: Haide Westring

Sandra
Sandra Carlsson på Tom Jones och Carpe Diems Jörgen Thuresson
Foto: Haide Westring
Tjejgänget
Glada placerade fyran Pia Levin, femman Maria Gretzer, sexan Malin Trollnäs med Carpe Diems Jörgen Thuresson
Foto: Haide Westring
Maria
Maria Gretzer och Fineman slutade på femteplats
Foto: Haide Westring
Sandra
Sandra Carlsson och Spike Jones i vinnarposition efter seniorernas 2:a kval
Foto: Haide Westring
Jens
Jens Fredricson på RS Lunatic jagar Sandra och är tvåa inför söndagen
Foto: Haide Westring
Svante
På tredjeplats inför söndagens final hittar vi Svante Johansson och Caramell KS
Foto: Haide Westring
Stefan
Tredjeplacerade teamryttaren Stefan Sjögren
Foto: Haide Westring
Christopher
Christopher MacDermott
Foto: Haide Westring
Linda
Glada delsegrarinnan Linda Heed
Foto: Haide Westring
Helena
Helena Lundbäck får sitt andrapris av Christopher MacDermott
foto: Haide Westring
Teamryttare
Förväntansfulla teamryttare
Foto: Haide Westring
Jenny
Jenny Johansson segrade tillsammans med Jonas Rinné
foto: Haide Westring
Jens & Sandra
Jens Fredricson och Sandra Carlsson smider planer
Foto: Haide Westring
Jonas
Jonas Rinné teamsegrade tillsammans med Jenny Johansson
foto: Haide Westring
Linda
Linda Heed och Touch tog en delseger
Foto: Haide Westring
Linda & Douglas
Så glada blev Linda Heed och Douglas Lindelöf när de fick rida ihop
foto: Haide Westring
Linda
Delsegrarinna Linda Heed och Touch
Foto: Haide Westring
Lagbild
Niklas Arvidsson och Pia Levin slutade fyra.
Helena Lundbäck och Stefan Sjögren slutade tvåa
foto: Haide Westring
Team Niklas
Team Niklas Jonsson slutade på tredje plats
Foto: Haide Westring
Niklas & Pia
Fjärdeplacerade Team Niklas Arvidsson och Pia Levin
foto: Haide Westring
SAndra & CLaes
Delsegrarinnan Sandra Carlsson med Setterwalls Claes Broman
Foto: Haide Westring
Cecilia
Cecilia Settergren på Idle Rain segrade i lördagens 130
Foto: Haide Westring
Svante
Svante Johansson och Nostradamus var tvåa i lördagens 130
Foto: Haide Westring
Douglas
Douglas Lindelöf på Balahe med vinnarsläpet i bakgrunden
Foto: Haide Westring
Linn
Linn Widmark på Montoya G ligger i hasorna på Douglas, på andraplats
Foto: Haide Westring
Amanda
Jagade är ettan och tvåan av tredjeplatsens Amanda Landeblad på Darmen van de Zuuthoeve
Foto: Haide Westring
Timoteij
Timoteij
Foto: Haide Westring
Tårtan
Den specialdesignade Champion of the Youngsters princesstårtan
Foto: Haide Westring
Cecilia
Cecilia Settergren från Grevagårdens RF på Idle Rain var 3:a i fredagens 130-klass
Foto Haide Westring
John
Glada segraren i fredagens 130 klass John Hickey på Camomill
Foto. Haide Westring
Timotej
Timoteij
Foto: Haide Westring
Malin & Alvar dansar disco
Malin Baryard Johnsson med sonen Alvar i discotagen
Foto: Haide Westring
Niklas
Seniorvinnaren i första kvalet Niklas Arvidsson
Foto: Haide Westring
Niklas
Seniorvinnaren i första Kvalet Niklas Arvidsson med representant från Toveks bil
Foto: Haide Westring
Hanna Hendelsson
Young Rider kval 1 segraren Hanna Hendelsson på Tanja med Bojs representant
Foto: Haide Westring
Douglas LindelöfTvåan i Young Riders första SM kval Douglas Lindelöf
Foto:Haide Westring
Anna Persson
Juniorernas första SM kvalsegrarinna Anna Persson på Cash Man med Swedbanks representant
Foto: Haide Westring
Malin & Tornesch
Malin och Tornesch
Foto: Haide Westring
Malin & Reveur
Malin och H&M Reveur de Hurtebise
Foto: Haide Westring